Загадки природи

Нерозгаданий "Бермудський трикутник"
Бермудський трикутник – район в Атлантичному океані, в якому нібито відбуваються таємничі зникнення морських і повітряних суден. Висуваються різні гіпотези для пояснення цих зникнень, від незвичайних погодних явищ до викрадень інопланетянами.

На краю Землі

Найзахідніша точка Європи, мис Рока, з гордістю носить назву іноземного слова «Terrafine» (terra — земля, fine — кінець, край). Тут проходять магнітні вектори, які мають лікувальне значення.

"Ворота в підземелля"
Мис Перпетуа, Північна Америка. При помірних припливах, вода, стікаючи, створює дивовижні пейзажі.

Одне з найпрекрасніших місць у світі
Підземне озеро, яке виходить на поверхню з-під камяної навіси. Воно утворилось в результаті руйнування вапнякового купола підземної річки.

Замерзле цунамі 
Знаходиться в Антарктиді. Дійсно, за багато років мороз, вода і сонце зробили свою роботу - утворення майже абсолютно прозорої брили льоду цікавої форми. Але, це не айсберг.

Відомий заповідник Цінжи-дю-Бемарха, Мадагаскар 
Тут піднімаються вверх гострі кам'яні вершини, крізь які пробираються поодинокі дерева, рідкісні тварини та птахи. Біля підніжжя ліові каньйони, загадкові печери і чорного кольору води річки Манамболо. 

Язик Тролля 
Кам'яний виступ незвичної форми, названий так із-за зовнішньої подібності з язиком, знаходиться на висоті 350 метрів. Озеро Рінгедалсватн, Одда, Норвегія.

Хмарочос-півмісяць  у чудо-місті Дубаї 
На 11 міжнародному конкурсі архітектури та дизайну ThyssenKrup Elevator каліфорнійська студія Transparence House представила ескізний проект хмарочосу-півмісяця (Crescent Moon Tower). Головною ідеєю конкурсу було знайти форму конструкції, яка б була символом Дубаї в Za’abeel Park та відображала сучасність та розвиток регіону. В вежі запропоновані такі основні зони: дитяча бібліотека, конференц-зал, ресторан, декілька кафе та оглядовий майданчик.

Чорнильне озеро
Чорнильне озеро наповнене природним чорнилом, знаходиться в Алжирі, поблизу міста Сіді-Бель-Аббес. У воді відсутня флора і фауна, оскільки наявне у ньому чорнило отруйне і використовується лише для письма.

Полярне сяйво
Полярне сяйво - дивовижне явище світіння, яке спостерігається на небі, переважно в полярних широтах. Його можна наюлюдати за допомогою спеціальних пристроїв на любій широті.

Туреччина, Каппадокія -чудернацькі гори 
Гори незвичайної форми і забарвлення, утворюють загадкові лабіринти і долини, зачаровують своїми неземними, подібними до місячних чи марсіанських, ландшафтами.

Памуккале 
Унікальне місце не тільки в Туреччині, але і у Малій Азії. У цьому місці дія гарячих джерел, що містять окис кальцію, привела до утворення вапняних відкладень на скелястих травертінових терасах. Вода з термальних джерел, збагачена кальцієм, багато століть стікаючи по схилу гори і падаючи з високих уступів багатьма водоспадами, утворила білі каскади, що окам'яніли, тераси і маленькі басейни. До нього входять 17 геотермальних джерел з температурою води від 35 до 110 °C .

Гора Улуру в Австралії
Ще одне чудо природи - гора Улуру в Австралії - дивує туристів своїм незвичайним забарвленням, яке особливо гарне коли сонце ховається за обрій. Крім цього Улуру одне із  самих великих чудес світу. 

Лід Антарктики 


Цікавинки про Україну


1. Найвища гора України — Говерла в Українських Карпатах в Полонино-Чорногорському масиві, в межах Закарпатської області; її висота 2061 м над рівнем моря. 
2. Найбільше плоскогір'я в Україні знаходиться в Карпатах на висоті1758 м над рівнем моря. Це пласка вершина гори Паляниця у їхній східній частині —Чивчинських горах. 
 3. Найбільшою низовиною є Полісся Українське, що займає крайню північно-західну та північну території України і є складовою частиною великої Поліської низовини, яка на півночі поєднується з Білоруським Поліссям. На Заході Українське Полісся складається з найбільш заболоченої його частини — Волинського та Рівненського Полісся. Висоти даного регіону не перевищують 150-200 м. 
4. Найбільшим морем, що омиває Україну, є Чорне море, яке має площу близько 420 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, внаслідок невеликих глибин (80-120 м) та отримання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря найбільш заселене. У Чорне море впадають ріки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.
5. Найбільша затока поблизу берегів України — Таганрозька. Довжина її 150 км, ширина біля входу 31 км, пересічна глибина 5 м. 
6. Найбільшим островом, що належить Україні, є Джарилгач — острів у Каркінітській затоці Чорного моря. Довжина його близько 40 км. Він складений із піщаних порід; входить до складу Херсонської області.
7. Найвіддаленішою географічною точкою території України є острів Зміїний, або Фідонісі, який знаходиться у північно-західній частині Чорного моря, за 37 км від Кілійського гирла Дунаю. Його площа — 1,5 кв. км; належить до Одеської області.
8. Найбільший півострів в Україні — Кримський, площею 25,5 тис. кв. км. Омивається Чорним та Азовським морями. На півночі сполучається з материком Перекопським перешийком. Більша (рівнинна) частина півострова зайнята Причорноморською низовиною, на півдні підносяться Кримські гори.
9. Найбільша коса, тобто вузька намивна смуга суходолу, одним кінцем сполучена з материком, — Арабатська стрілка довжиною 115 км.
10. Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксеннінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.
11. Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.
Найглибшим озером в Україні є Свитязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина 8,0 км, площа 24,2 кв. км, максимальна глибина 58,4 км.
12. Найбільша штучна водойма, тобто водосховище, якщо йдеться про площу водного дзеркала, — Кременчуцьке, у середній течії Дніпра 2252 кв. км. Довжина 149 км, ширина до 28 км, об'єм води 13,5 куб. км.
13.Найбільший водоспад в Україні — Учансу. Вода падає майже прямовисно з виступу Головного пасма Кримських гір з висоти 98,5 м, навесні стік значно збільшується, а влітку водоспад майже пересихає. Навколо Учансу — заповідний ліс з кримської сосни, вічнозелених чагарників.
14.Найдовша печера в Україні — Оптимістична, що знаходиться в гіпсах Поділля (Тернопільська область). В ній розвідано і закартографовано 175 км ходів на глибині 20 м. Це одна з найдовших печер у світі. Поруч, теж в Тернопільській області, розташована друга за довжиною печера Озерна, довжина її лабіринту 114 км.
15. Найдавніший землетрус на території сучасної України, про який збереглися дані, датований 63 роком до н.е. і дістав назву Пантікапейського. «В той час, як Мітридат справляв на Боспорі свято Церери, раптом стався такий сильний землетрус, що, кажуть, за ним почалися страшні зруйнування міст і полів»,—свідчить давнє джерело. За даними розкопок можна припустити одночасні характерні пошкодження кам'яних будівель в таких населених пунктах: Пантікапей (на території сучасної Керчі), Німфей, Кітей, Пормфій.
16.Перші законодавчі акти про охорону природних багатств на території України були видані за часів Київської Русі. Так, «Руська правда» — збірник норм права Ярослава Мудрого — встановила відповідальність за незаконний відстріл бобрів, деяких рідкісних видів птахів. Вже в той час на території Київської Русі, зокрема у Володимир-Волинському князівстві, створювалися свого роду заповідні угіддя, насамперед у лісових масивах, де регламентувалися полювання та деякі інші види природокористування.
17. Ця чи не найдавніша гора розташована поблизу села Дністрово-Кам'янка на Дніпропетровщині. Вона має цікаву властивість — створювати шум у безвітряну погоду. Про гору-барометр місцеві мешканці знають: коли гора «шумить» — чекай зміни погоди. І вони ще ніколи не помилялись. Секрет того явища в тому, що узвишшя розташоване в районі повітряної течії, або простіше — на протязі. Цю особливість природи використовували спостережливі предки, вибираючи місця для будівництва вітряків. Досі в народі розповідають про чудо-млин, який колись стояв неподалік і безупинно крутився навіть у найспокійнішу погоду.
18. Співучі піски... Подібне явище спостерігається в багатьох районах світу. Схоже існує і в Україні, поблизу Нікополя, на косі біля річки Лапінки, на одному з рукавів Дніпра. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.
19. На звання найдавнішої річки може «претендувати» річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а «Словник гідронімів Української СРСР» інформує, що це річка, яка «нікуди не впадає», і подає її «прописку» — басейн Прип'яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає 20 метрів завширшки, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатися до Турії, Прип'яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.
20. Найстарішим деревом в Україні вважається 1300 річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.
21. Азовське море серед усіх морів земної кулі найбільше врізається вглиб материка, а саме у Східноєвропейську рівнину. До того ж воно наймілководніше з усіх морів нашої планети. Середня глибина його досягає лише 8 м, а найбільша не перевищує 14 м, тобто висоти п'ятиповерхового будинку. Тому під час осінніх штормів тут дуже небезпечно для кораблів не стільки потонути, скільки розбитися о морське дно.


Інші цікаві факти з географії 

Немає коментарів:

Дописати коментар